Aktualności Willi Pod Miedzą

Bukowina Tatrzańska oferuje wiele atrakcji

Bukowiańskie Centrum Kultury

Bukowina Tatrzańska to chętnie odwiedzane przez turystów miejsce, do którego ściągają amatorzy sportów przez cały rok. Zimą dostępne są słynne już na całą Polskę trasy narciarskie i snowboardowe, wiosną, latem i jesienią szlaki rowerowe, które prowadzą przez malownicze górskie tereny. To jednak niejedyne atrakcje czekające na zwiedzających to miejsce przyjezdnych. Tych z Państwa, którzy pragną poznać kulturę regionu zapraszamy do Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” mieszczącego się w Bukowinie Tatrzańskiej. 

Jest to miejsce, które powstało w 1928 roku z prawdziwej potrzeby kulturalnej mieszkańców regionu. Świadczy o tym fakt, że każdy z mieszkańców Bukowiny Tatrzańskiej dobrowolnie zwoził materiały, który miały posłużyć do budowy centrum kulturalnego, dlatego jest ono po dziś dzień miejscem szczególnym.

Atrakcje „Domu Ludowego” w Bukowinie Tatrzańskiej

Zgodnie z tym, jak życzyli sobie tego założyciele „Domu Ludowego” miejsce to jest nadal tętniącym życiem centrum kulturalnym w regionu. Jest to miejsce niezwykłe, albowiem mieszczą się tutaj Szkoła Ginących Zawodów, regularnie organizowane są tematyczne warsztaty plastyczne dla najmłodszych, mają tu miejsce liczne wystawy kulturalne oraz recitale regionalnych zespołów wokalno-instrumentalnych a Regionalne Zespoły Teatralne regularnie zaszczycają swoimi występami widzów, którzy chętnie przybywając zapełniają widownię po brzegi. W Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” odbywają się też promocje nagradzanych w licznych konkursach płyt promujących muzykę folkową, jak choćby „Stanisława Galica — Górkiewicz. Nuty serdecne”, która przyniosła jej ogólnopolską sławę.

„Dom Ludowy” jako siedziba wielu instytucji kulturalnych

W obszernych salach na wszystkich kondygnacjach budynku swoją siedzibę mają liczne instytucje kulturalne. Możemy znaleźć pośród nich, np. Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka, Bukowiański Oddział Związku Podhalan, Tatrzański Oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz  Ligę Obrony Kraju. Wszystkie wymienione instytucje są ściśle związane z historią tego miejsca, którą można poznać odwiedzając ośrodek.

Wspaniała architektura

Wzniesiony w 1928 roku budynek został w stu procentach wykonany z drewnianych elementów i tym samym jest to jedna z największych drewnianych budowli, która przetrwała w nienaruszonym stania do dnia dzisiejszego. Powierzchnia całkowita budynku jest imponująca i wynosi 1458 m2. Budynek powstał według projektu inż. arch. Józefa Ćwiżewicza, który rozplanował ją na bazie prostokąta w stylu witkiewiczowskim. Budynek posiada usytuowaną na parterze salę teatralną zdolną pomieścić do 200 osób. Odwiedzając to miejsce koniecznie trzeba zobaczyć ręcznie malowane szklane żyrandole, kinkiety boczne przedstawiające urokliwą panoramę Tatr oraz poznać meandry tatrzańskiej stolarki, która zdobi odrzwia, gonty dachów niespotykane nigdzie indziej. Prawdziwa uczta dla koneserów architektury i klimatycznych miejsc na mapie Polski.


powrót ...