Aktualności Willi Pod Miedzą

Bukowina Tatrzańska oferuje wiele atrakcji

Bukowina Tatrzańska i okolice na folkowo

Bukowina Tatrzańska to nie tylko piękne krajobrazy, liczne szlaki turystyczne i podhalańska architektura, ale również unikalna sztuka ludowa, którą warto poznać, aby lepiej zrozumieć tutejszą społeczność i jej bogatą tradycję.

Zatrzymując się w przyjemnym pensjonacie w Bukowinie Tatrzańskiej, warto przy okazji zwiedzić nieopodal położoną wieś Jurgów oraz Czarną Górę, gdzie znajdują się skanseny prezentujące życie i pracę dawnych mieszkańców tutejszych terenów. Warto też odwiedzić Centrum Kultury w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie regularnie odbywa się wiele ciekawych wydarzeń artystyczno-rozrywkowych.

Zwiedzanie Bukowiny Tatrzańskiej i okolic w ludowym stylu

  • Zagroda Sołtysów w Jurgowie. Niewielki, ale bardzo malowniczy skansen, zagroda Sołtysów, znajduje się w centrum wsi Jurgów. Sołtysowie to biedna rodzina, która zajmowała się uprawą roślin i hodowlą zwierząt. Skansen stanowi przykład stosunkowo biednego, ale prężnie działającego gospodarstwa rolnego z przełomu XIX/XX wieku, które specjalizowało się przede wszystkim w hodowli owiec. W skansenie znajduje się charakterystyczny dla tamtych czasów domek z drewna oraz drewniane zabudowania gospodarcze. W domu znajdują się różnorodne eksponaty, w tym naczynia i sprzęty używane w codziennym życiu.
  • Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze. Jest to filia Muzeum Tatrzańskiego, w której mieści się niewielkie muzeum regionalne Zagroda Korkoszów. Tym razem możemy dowiedzieć się, jak dawniej żyli ludzie majętni, którzy posiadali rozbudowaną wozownię, stajnię, chlew, a nawet domek letni. Oprócz tego można podziwiać dawny warsztat stolarski i tkacki, które kiedyś znajdowały się w Czarnej Górze.
  • Bukowiańskie Centrum Kultury "Dom Ludowy". Aby poczuć ludowe klimaty, można też udać się do domu kultury w Bukowinie Tatrzańskiej. Bardzo często odbywają się tutaj różnorodne koncerty, wydarzenia kulturalne, spotkania połączone ze śpiewem, ludowymi zabawami i tradycyjnym jedzeniem. Organizowane są tutaj różnorodne przedstawienia, przeglądy zespołów regionalnych czy pokazy oryginalnych strojów. Wszystko to pozwoli nam bardziej wczuć się w podhalański klimat i poznać ludową kulturę i tradycję.

 


powrót ...