Aktualności Willi Pod Miedzą

Bukowina Tatrzańska oferuje wiele atrakcji

Co robić, jeśli w górach spotka nas burza?

Bukowina Tatrzańska to przepiękna, malownicza kraina słynąca z przytulnych pensjonatów, licznych atrakcji turystycznych przyciągających amatorów górskich wycieczek z każdej części kraju. Jednak góry to nie tylko czekające na pokonanie szlaki o różnych poziomach trudności, to także nieustannie przypominająca o sobie przyroda, fauna, flora oraz szybko zmieniające się warunki atmosferyczne. Pogoda stawia pod znakiem zapytania nie jedną górską wyprawę nawet najbardziej doświadczonych miłośników gór, każąc przeczekać nadchodzące wiatry niosące ze sobą obfite deszcze lub rozpoczynającą się burzę. Co jednak należy zrobić, kiedy jesteśmy już w sytuacji, kiedy na szlaku złapie nas górska burza? Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich? W niniejszym wpisie przekażemy Państwu wszelkie niezbędne informacje, które mają na celu zminimalizowanie niebezpieczeństwa i Państwa bezpieczny powrót do pensjonatu

Dlaczego burza w górach może być niebezpieczna?

Górskie burze niosą ze sobą dużo większe niebezpieczeństwo niż burze, które widują Państwo na nizinach lub w miastach, gdzie w regularnych odstępach chronią Państwa umieszczone na dachach piorunochrony. Jest to trudno przewidywalne zjawisko meteorologiczne zaliczane do najbardziej niebezpiecznych, z jakimi mogą mieć Państwo do czynienia w tym rejonie kraju szczególnie wiosną i latem. Zdecydowanie rzadziej można natrafić na nadchodzącą burzę jesienią lub zimą. Burze zazwyczaj powstają na skutek mieszania się frontów wschodnich i zachodnich, niżów i wyżów. Podczas wyładowań atmosferycznych może dochodzić do lawin kamiennych, powstających na skutek uderzenia pioruna w wystającą grań. Szczególnie niebezpieczne podczas burzy jest także przebywanie na wzniesieniach, szlakach, które dla bezpieczeństwa wspinaczki opatrzone zostały w łańcuchy, metalowe drabinki lub barierki. Podobnie jak metalowych obiektów w postaci słupów, trzeba unikać podczas burzy zbiorników wodnych. Wszystkie te metalowe elementy dodatkowo mogą przyciągać pioruny. Dlatego tak ważnym elementem poprzedzającym każdą wyprawę w góry powinno być sprawdzenie aktualnej prognozy pogody w rejonie gór, w który się Państwo wybierają. Kolejnym zagrożeniem związanym z burzą jest ulewa i silny wiatr, które szybko wychładzają powietrze i powodują spadek temperatury oraz nadchodzące kolejno wyładowania atmosferyczne. Godną zapamiętania rzeczą, mogącą zaoszczędzić Państwu wielu nerwów jest, to kiedy mamy do czynienia z wyładowaniami atmosferycznymi. Warto wypatrywać oznak w postaci stających dęba włosów na całym ciele, wrażeniu, że słyszą Państwo w powietrzu cichy dźwięk przypominający trzeszczenie starych mebli. Drugą rzeczą, o której powinien wiedzieć każdy, kto planuje wyprawę w góry, to umiejętność pozwalająca na obliczenie jak daleko od Państwa znajduje się burza. Jeśli zauważą Państwo wcześniej symptomy wyładowań elektrycznych, poprzedzające jej nadejście, będą mieli Państwo jeszcze dużo czasu, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Odległość burzy od Państwa obliczamy licząc ilość sekund pomiędzy widzianym przez Państwa błyskiem pioruna a słyszanym przez Państwa grzmotem. przyjmuje się, że jeżeli jest to czas poniżej 10 sekund, wówczas burza jest stosunkowo blisko, maksymalnie 3 km od miejsca, w którym się Państwo znajdują. Każdemu kilometrowi w przybliżeniu przypisuje się około 3 sekund pomiędzy błyskiem a grzmotem. Jeśli ten czas jest dłuższy, mają Państwo proporcjonalnie więcej czasu na powrót do pensjonatu lub schroniska. Jeśli wynosi do 3 km, lepiej się bezpiecznie schować.

Co robić w przypadku nadejścia burzy?

W przypadku, kiedy na szlaku złapie Państwa nadchodząca burza należy pamiętać o kilku zasadach, które mają na celu uchronienie Państwa przed czyhającymi na Państwo niebezpieczeństwami. Podczas burzy w górach dochodzi do licznych wyładowań atmosferycznych i uderzeń piorunów zwłaszcza w odsłoniętych częściach gór, na graniach, na ścieżkach, szczytach górskich. Dlatego w pierwszej kolejności należy pamiętać, aby jak najszybciej opuścić te części górskich szlaków, które pozostają nieosłonięte żadną roślinnością już w momencie, kiedy zrywa się mocny wiatr. Daje to Państwu jeszcze sporo czasu na znalezienie bezpiecznego schronienia lub powrót do ośrodka. Zimny, porywisty wiatr na dłuższą metę potrafi znacznie wychłodzić ciało, dlatego zasadnym będzie zaopatrzenie się przed każdą wycieczką w nieprzemakalną odzież i obuwie. Najlepiej szukać schronienia poniżej szczytu, na którym się Państwo znajdują, mówiąc o minimum mamy na myśli około 200 m. Najlepiej kierować się w gęsty las i tam przeczekać burze lub jeśli czas na to pozwala, proszę udać się do najbliższego schroniska turystycznego. Jeśli mają Państwo ze sobą sprzęt zawierający elementy metalowe, należy odłożyć je na bok i pod żadnym pozorem nie wracać na rowerze do ośrodka. Proszę też pamiętać o tym, że używanie telefonów komórkowych na otwartych przestrzeniach podczas trwającej burzy, może ściągać pioruny w Państwa stronę. Najlepiej telefon wyłączyć i schować w bezpieczne miejsce, gdzie nie zamoknie w trakcie ulewy. Najlepiej jest odizolować sie od podłoża siadając lub kucając na karimacie, plecaku, torbie nieposiadających metalowych elementów. Nie należy się także kłaść, opierać o drzewa ani przebywać w większym zbiorowisku osób. Najlepiej przebywając z innymi osobami, zachować bezpieczny dystans. 


powrót ...