Aktualności Willi Pod Miedzą

Bukowina Tatrzańska oferuje wiele atrakcji

Góralski Karnawał

Góralski Karnawał to impreza organizowana regularnie od 1973 roku w okresie karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie znajduje się nasz pensjonat. Na tle innych imprez karnawałowych wyróżnia się ludowym charakterem. Uczestnicząc w nim, mamy możliwość podziwiania tradycyjnego góralskiego kolędowania, tańców i muzyki ludowej oraz wspólnie śpiewanych pieśni pochodzących z rejonu Podhala. To jedyne w swoim rodzaju przeżycie, które przypomina nam o naszych tradycjach, a także kultywuje podhalański folklor, promując go i zachęcając do jego pielęgnowania również najmłodszych uczestników.

Dlaczego kultywowanie tradycji ludowych jest ważne?

Żyjemy obecnie w czasach kultury masowej, która jest taka sama dla mieszkańców wszystkich rejonów naszego kraju, a także większości świata. Taka kulturowa unifikacja ma wiele wad. Przede wszystkim jest skierowana do bardzo szerokiego kręgu odbiorców, których gusta stara się zaspokoić. To właśnie przez to jej poziom nie jest szczególnie wysoki. Przeciwieństwem tej kultury jest folklor, który ma długą tradycję i różni się niemal w każdym rejonie Polski. Prawie każdy rejon naszego kraju ma swoją specyficzną, charakterystyczną tylko dla siebie kulturę. W jej skład wchodzą różne obrządki, pieśni, muzyka, przedstawienia, stroje i sztuki plastyczne. Jej wartość jest nie do przecenienia. To właśnie ona wpływała na tworzenie się naszej literatury narodowej, a także była często istotnym czynnikiem wpływającym na kształtujące się w Polsce idee polityczne oraz nurty artystyczne. Kultywowanie tradycji ludowych to pielęgnowanie wielowiekowego dziedzictwa naszych przodków, a także dbanie o narodową tożsamość. 

Kiedy odbywa się Karnawał Góralski w Bukowinie?

Karnawał Góralski w Bukowinie Tatrzańskiej odbywa się w lutym każdego roku. Warto w tym okresie odwiedzić Bukowinę i zatrzymać się w naszym pensjonacie, aby oprócz szaleństwa na białym stoku zapoznać się z ludową kulturą góralską. Podczas imprezy jest przeprowadzany ogólnopolski konkurs grup kolędniczych, popis par tanecznych, konkurs tańca zbójnickiego i kumoterki. Oprócz tego odbywa się wystawa twórczości ludowej, krajowa wystawa owczarków podhalańskich oraz paradny przejazd kapel.


powrót ...