Aktualności Willi Pod Miedzą

Bukowina Tatrzańska oferuje wiele atrakcji

Jak przygotować się do weekendu w górach?

Piesze wycieczki górskie wymagają odpowiedniego przygotowania. Przed wyprawą należy zadbać nie tylko o kondycję fizyczną, ale i specjalistyczny ekwipunek. Zróżnicowane warunki atmosferyczne, niejednostajna trudność szlaków oraz zmieniające się okoliczności przyrody, mogą okazać się szczególnie niebezpieczne dla mało wprawionych turystów. 

Zadbaj o kondycję fizyczną

Góry potrafią doskonale zweryfikować stan kondycji fizycznej. Przygotowując się do wyprawy warto najpierw popracować nad własną wytrzymałością. W tym celu najlepiej postawić na regularny wysiłek. Szczególny nacisk powinno się położyć na ćwiczenia siłowe oraz ćwiczenia, które poprawiają wydolność oddechową. Oczywiście można zapisać się na siłownię, ale najrozsądniej będzie jeżeli ćwiczenia wykonywane będą na świeżym powietrzu i w różnych warunkach pogodowych. Odpowiednio przygotowana forma, nie tylko zapewni nam większe bezpieczeństwo, ale również zwiększy poziom satysfakcji z wycieczki.

Rozeznaj się w terenie

Podstawą udanej wyprawy jest odpowiednio zaplanowania trasa. Trzeba pamiętać, że powinna być ona dopasowana do naszych możliwości kondycyjnych oraz możliwości osób, z którymi będziemy podróżowali.  Dodatkowo należy zdawać sobie sprawę z ograniczeń czasowych. W górach granice ustalane są przez świt i zmierzch, dlatego dobrze wcześniej znaleźć komfortowy nocleg, w którym będziemy mogli wypocząć po całym dniu maszerowania. Przed rozpoczęciem wyprawy powinniśmy również zaznajomić się z oznaczeniami poszczególnych szlaków.

Ekwipunek

Najważniejszy element ekwipunku stanowi obuwie. To właśnie ono zapewni nam poczucie komfortu i bezpieczeństwo. Odpowiednio dobrane powinno być przede wszystkim: lekkie, wytrzymałe, ze sztywną podeszwą i utwardzanym przodem. Ubrania powinno się dopasować do pory roku niemniej jednak najrozsądniej ubrać się „na cebulkę”. Dobrze również zainwestować w nieprzemakalną kurtkę, ponieważ na wyższych terenach ryzyko wystąpienia opadów jest znacznie wyższe niż na nizinach. 


powrót ...