Aktualności Willi Pod Miedzą

Bukowina Tatrzańska oferuje wiele atrakcji

Kulturalne atrakcje Bukowiny Tatrzańskiej

Mówiąc o atrakcjach Bukowiny Tatrzańskiej, nie sposób nie wspomnieć o odbywających się w niej wydarzeniach kulturalnych. Od lat przyciągają one nie tylko turystów z różnych części Polski, ale również zza granicy. Malownicza wieś zaliczana jest do grupy tych miejscowości, w których do dzisiaj silnie kultywowane są tradycje góralskie. 

Teatr w Bukowinie Tatrzańskiej

Największą popularnością, wśród bukowiańskich turystów, cieszą się przedstawienia teatralne wystawiane raz w tygodniu na przełomie stycznia, lutego i marca. Odtwórcami ról są górale – rdzenni mieszkańcy Bukowiny Tatrzańskiej. Występujący w spektaklach aktorzy posługują się tradycyjną gwarą regionalną i występują w góralskich strojach. Początek teatru sięga roku 1923 a jedyna jego przerwa przypada na okres II wojny. Tematyka wystawianych spektakli cechuje się wyjątkową różnorodnością. Szczególnym uznaniem cieszą się adaptacje sztuk Moliera i Aleksandra Fredry.

Bukowiański karnawał

Turyści, którzy odwiedzą Bukowinę Tatrzańską na początku lutego, będą mieli okazję zobaczyć na własne oczy, jak wygląda prawdziwy Góralski Karnawał. Impreza połączona jest z Ogólnopolskim Przeglądem Grup Kolędniczych. Kilkudniowe obchody zawierają również szereg pobocznych atrakcji. Wśród nich znaleźć można między innymi: popisy par tanecznych, kumoterki oraz konkurs tańca zbójeckiego. Warto wiedzieć, że to właśnie dzięki temu karnawałowi Bukowina została wpisana do ogólnoświatowego rejestru miejsc karnawałowych.

Sabałowe Bajania

Największą popularnością, wśród wszystkich wyprawianych w Bukowinie Tatrzańskiej imprez, cieszy się festiwal „Sabałowe Bajania”. Organizowany od ’67 roku w drugiej połowie lipca, stał się prawdziwym symbolem bukowiańskiej kultury. Początkowo był on jedynie wydarzeniem lokalnym, jednak szybko zyskał duże uznanie i obecnie przyciąga rzeszę turystów nie tylko z kraju, ale i zza granicy. 


powrót ...