Aktualności Willi Pod Miedzą

Bukowina Tatrzańska oferuje wiele atrakcji

Meble góralskie - element każdej willi

Osoby, które spędzają w czasy w górskich miejscowościach, pragną jak najlepiej odczuć miejscowy klimat. Na atmosferę i komfort wypoczynku ogromne znaczenie ma kwatera, a dokładniej – meble.

Meble góralskie obowiązkowo muszą być wykonane z drewna. Bardzo często jest to drewno sosnowe. Materiał ten wyróżnia się solidnością, trwałością i pięknem. Willa w górach zyskuje dzięki nim niepowtarzalny klimat i atmosferę. W stylu góralskim można wyprodukować praktycznie wszystkie meble, poczynając na stołach i krzesłach, a kończąc na łóżkach. W naszych willach znajdują się produkty robione ręcznie, z największą starannością i zachowaniem regionalnej tradycji. Co ciekawe, góralski styl to również dekoracje, takie jak serwetki lub baranie futra na ścianach i podłodze.

Na atmosferę ogromny wpływ ma również stylistyka kwatery. Bukowina jest miejscem, w którym można znaleźć oryginalnie wykończone wille. Meble góralskie są rzeźbione w różnorodne ornamenty. W górach najczęściej spotyka się wzory roślinne i inne naturalne motywy.

Skąd czerpią inspirację twórcy mebli góralskich?

Wyjątkowy styl góralski został dostrzeżony przez polskich artystów i koneserów sztuki dopiero w XIX wieku. Właśnie tak powstał tak zwany styl zakopiański, który wykorzystuje się nie tylko w willach górskich, ale również domach w całej Polsce.Styl góralski z założenia pochwala wszystko, co naturalne. Twórcy mebli inspirują się bogactwem górskiej fauny i flory. Stanowią inspirację do rzeźbień na meblach i dekoracjach, przede wszystkim o kwiatowych motywach. Bardzo popularne są również góralskie futra, które kojarzą się z zimnym, górskim klimatem. Dzięki nim w kwaterze można poczuć się komfortowo i przytulnie.

Jeśli chodzi o kolory, w stylu góralskim króluje brąz. Barwa ta kojarzy się z naturą. Z tego powodu mebli góralskich zazwyczaj nie maluje się na inne kolory, a jedynie pokrywa przezroczystym impregnatem. Bardzo popularna jest również intensywna zieleń i czerwień. W stylu góralskim najważniejsza jest prostota i praktyczność, dlatego dużą popularnością cieszą się także białe lub czarne elementy wykończenia.


powrót ...