Aktualności Willi Pod Miedzą

Bukowina Tatrzańska oferuje wiele atrakcji

Podhalańskie przysmaki: moskole, kwaśnica...

Aby dobrze poznać tradycję i kulturę danego regionu geograficznego, nie możemy nie skorzystać z jego oferty gastronomicznej. W przypadku Podhala, jednymi z największych przysmaków są moskole oraz kwaśnica. Jaki jest sekret ich przyrządzenia?

Moskole

Tradycja przyrządzania moskoli sięga wielu dekad, a na Podhale potrawa przywędrowała w okresie I wojny światowej, razem z rosyjskimi jeńcami. Prezentuje się ona niepozornie, aczkolwiek smakuje wyśmienicie. Do jej powstania niezbędne są utłuczone ziemniaki, mąka, woda i sól, ewentualnie jajko. Ze składników tych należy zagnieść ciasto i formować placki o średnicy maksymalnie 10 cm i o grubości około 3. Następnie wypieka się je na patelni, przy czym tradycyjnie służyły do tego blachy na kuchennym piecu.

Kwaśnica

Kolejną tradycyjną, podhalańską potrawą jest kwaśnica. Przygotowuje się ją z kapusty kiszonej, mięsa, a także gotowanych osobno ziemniaków. Kluczem do jej przyrządzenia jest kapusta, której smakiem powinno przesiąknąć także mięso. Do tradycyjnej kwaśnicy nie dodaje się także jarzyn takich jak marchewka czy pietruszka.

Bryjka

Nieco mniej znaną potrawą z Podhala jest tzw. bryjka. Sporządza się ją z mąki (jęczmiennej lub pszennej razowej), kaszy manny oraz soli. Konieczne jest także jej okraszenie, najlepiej boczkiem lub słoniną. Sposób przyrządzania polega na wsypaniu do wrzącej wody mąki, a następnie gotowaniu przez około 15 minut. Następnie dodaje się zimnej wody, by zahartować bryjkę. Tak przyrządzona potrawa gotowa jest do spożycia.

Bombolki

Czas na deser, a wraz z nim pora na bombolki! Powstają one z mleka, drożdży, mąki, jajek, masła oraz cukru i przypominają drożdżowe kluski (w podobny sposób są także wyrabiane). Po ich upieczeniu w piekarniku podawane są miodem z masłem, co tworzy iście słodki i sycący deser.

Jeśli chcą Państwo spróbować tradycyjnych przysmaków kuchni podhalańskiej takich jak moskole czy kwaśnica, serdecznie zapraszamy do naszego regionu i zachęcamy do skorzystania z oferty noclegowej naszego pensjonatu. Od regionalnych potraw można „odpocząć” także w naszej Kawiarni Góralskiej, mieszczącej się w budynku Willi Pod Miedzą.


powrót ...