Aktualności Willi Pod Miedzą

Bukowina Tatrzańska oferuje wiele atrakcji

Wille w stylu zakopiańskim kiedyś i dzisiaj

Każdy region w Polsce charakteryzuje inna kultura, często odmienne tradycje, ale to co różni je najczęściej to architektura. Szczególnie odmienne zabudowania znajdziemy w górach, gdzie wille mają charakterystyczny kształt i wygląd ze względu na warunki pogodowe i częste, grube pokrywy śniegu.

Czym jest styl zakopiański?

Zakopane i rejon wokół miasta słynie nie tylko ze świetnych tras pieszych, ale przede wszystkim odmiennej architektury. Budynki mają tutaj swój niepowtarzalny charakter, a za twórcę tak zwanego stylu zakopiańskiej uważa się Stanisława Witkiewicza ojca, malarza, ilustratora, pisarza i teoretyka sztuki. Punktem wyjścia dla stworzenia wspomnianego stylu była tradycyjna XIX-wieczka chata góralska, czyli skromny budynek parterowy ze spadzistym dachem. Pierwszym i najbardziej charakterystycznym domem wybudowanym według projektu Witkiewicza jest willa „Koleba”, wzniesiona dla rodziny Gnatowskich przy ulicy Kościeliskiej w Zakopanem. Cechą charakterystyczną domów w stylu zakopiańskim jest usytuowanie na skarpie, na wysokiej podmurówce z kamieni. W zależności od usytuowania terenu podmurówka miała różną wysokość co pozwoliło w większości willi zagospodarować powierzchnię na piwnicę, w której przechowywano zapasy na ciężkie, zimowe dni. Na połączeniu wysokiej, rzeźbionej kalenicy ze szczytem umieszczono pazdury w kształcie przypominającym kielichy kwiatów. Ponadto w projektach Witkiewicza znalazły się tradycyjne góralskie zdobienia jak psy, rysie czy słoneczka. Willa w środku miała ściany wzniesione z drewnianych płazów przeciętych wzdłuż na pół i kryte gontem. Innym charakterystycznym elementem domów w stylu zakopiańskim była umieszczona pod wysuniętym okapem weranda wsparta na łukach kamiennej podmurówki i małe pokoiki na poddaszu.

Chaty w stylu zakopiańskim dziś

Wiele tradycyjnych budynków wniesionych w stylu zakopiańskim przetrwało do dziś. Na stałe wpisały się w krajobraz Podhala. Zdecydowana większość z nich została poddana renowacji i mieszkają w niej górale z dziada pradziada. Część przekształcono na pensjonaty, w których turyści mogą poczuć prawdziwego ducha gór, inne stały się muzeami, a w jeszcze innych urządzono tradycyjne restauracje. Nowopowstające budynki nawiązują charakterem do tych zaprojektowanych już ponad 100 kat temu przez Witkiewicza co potwierdza jak silne jest przywiązanie mieszkańców Tatr do swojej historii i tradycji również architektonicznej.


powrót ...